• Ponuka kníh

• Milí rodičia,

ponúkame Vám možnosť vypožičania si odbornej literatúry o výchove, určenej obyčajným rodičom, ktorým záleží na správnom vedení svojho dieťaťa, a to s láskou a pochopením.

Tiež je v ponuke literatúra pre ženy aj mužov, ktorí chcú lepšie spoznať sami seba a v konečnom dôsledku si tak lepšie vzájomne porozumieť. Lebo láska medzi rodičmi je najlepším začiatkom a hlavným pomocníkom pre vytvorenie dobrej rodiny,

kde sa darí vzťahom, a teda aj výchove detí.

Ak máte o niektorý titul záujem a nie je práve požičaný, zapíšte svoje meno do príslušnej kolonky na zozname a môžete si knižku vziať. Prosíme Vás, aby ste požičané knihy vrátili

v čo najkratšom možnom čase (pritom sa vyčiarkli zo zoznamu výpožičiek)

a nepožičiavali ich iným osobám mimo MŠ. Väčšina ponúkaných kníh je osobným majetkom, preto prosíme o primerané zaobchádzanie.

Ďakujeme za porozumenie a prajeme veľa osohu a poučenia z prečítaného.

Ako prvú a základnú knihu o výchove si skúste čítať Knihu Sirachovcovu (Starý zákon).

Jej sociálna etika sa zakladá na všeobecných pravidlách spoločenského správania a dobrej výchovy,

ktoré sú však v podstate úsilím uviesť Božie slovo do každodenného života.

Podľa nej je základnou bunkou spoločenského života rodina.

(Predpokladáme, že ste „šťastnými majiteľmi“ tejto knihy, preto ju nemáme v ponuke na vypožičanie...)

John a Stasi Eldredge: Očarujúca - tajomstvá duše ženy (český preklad: Úchvatná)

Boh naozaj chce, aby ste vedeli, kto ste, aby ste chápali svoj život.

Ste žena, Nositeľka Božieho obrazu.

Ste príťažlivá a milovaná, pretože ste chránená Božou láskou, a teda zachránená, vykúpená.

Wiliam J. Doherty: Kdo koho vychovává?

Ako rodičia môžete mať sebadôveru, ktorú tak veľmi potrebujete, bez toho,

aby ste sa museli vracať k autoritatívnej výchove.

Autor jednoduchým a zrozumiteľným jazykom vykladá, ako sa stať sebavedomým rodičom v neistom svete,

ako deti prirodzene zapájať do života rodiny, ako sa vysporiadať s médiami a konzumným spôsobom života,

ako sa vyrovnať s tlakom vrstovníkov, riešiť problémy detí v sťažených rodinných podmienkach,

tiež ako sa aktívne podieľať na živote spoločenstva, či angažovať vo vzdelávacom systéme.

Dr. Ross Campbell: Potřebuji tvou lásku

Kniha je určená pre rodičov mladších detí, zaoberá sa problémami rodinného prostredia,

radí, ako milovať svoje dieťa, aká láska je vhodná či nevhodná,

vysvetľuje, čo je to vlastne disciplína, či a na čo je potrebná, a aké je miesto odmeny a trestu vo výchove.

Steve Biddulph: Proč jsou šťastné děti šťastné

Knižka o tom, ako u detí liečiť napr. ufňukanosť, plachosť či zlosť,

o umení načúvať deťom, o umení byť otcom.

Miriam Stoppardová: Choré dieťa

Poradca pre rodičov. Lexikón detských chorôb, ich príznakov a liečby

Veronica Williams: Radosť z odovzdania sa

Svedectvo o odovzdaní života do Božej vôle a o zakúšaní Jeho láskyplného vedenia.

Autorka je zakladateľkou celosvetového hnutia Modlitieb matiek.

(hnutie je aktívne aj v Dolnom Kubíne, v prípade záujmu sa informujte u učiteliek MŠ)

Christopher West: Radostná zvesť o sexe a manželstve

Odpovede na úprimné otázky manželov o učení Katolíckej cirkvi

( manželská čistota, antikoncepcia, umelé oplodnenie a mnoho iných „horúcich“ tém)

Pri čítaní majte na mysli, že Cirkev nie je hotelom svätých, ale nemocnicou hriešnikov!

Cindy Francis: Malý rodičovský rádce

Autorka ponúka rodičom drobné rady pri výchove detí, ktoré prevzala od svojej matky a doplnila o rady a postrehy vlastné. Ak sa necháte týmito radami inšpirovať, uložíte si ich do srdca a uvediete do života, dočkáte sa odmeny vo vzťahu s vašimi deťmi.

Chiara Lubichová: O rodine

Úvahy meditatívneho charakteru nad zmyslom a poslaním rodiny. Príhovory na medzinárodných kongresoch.

Dr. Ross Campbell: Hledám svou cestu

Autor v knihe radí rodičom, ako sa priblížiť k dospievajúcim deťom.

Claudia a Eberhard Muhlanovci: Prepáč, mama!

Rady pre rodičov dospievajúcich detí. O hormónoch, cieľoch, samostatnosti, autorite, pravidlách v rodine, životných krízach.

James Dobson: Zdravá rodina

V publikácii autor ponúka osvedčenú terapiu na uzdravenie rodiny nielen ako inštitúcie, ale predovšetkým ako radostného spoločenstva ľudí – rodičov aj detí. Ponúka cenné rady rodinám, ktoré sa už v kríze nachádzajú a tiež návod, ako krízam predchádzať a zachovať si pre život nutnú manželskú lásku, ktorá má svoj pôvod v Bohu.

James dobson: Manželstvo a sexualita

Oddelenie sexu od lásky je dobrovoľným odchodom do živočíšnej ríše zvierat. Autor sa pokúša o odbornú aplikáciu evanjelia aj v takej chúlostivej oblasti, akou je sexualita.

Bruno Ferrero: Vychovávej jako Don Bosco (portál)

Obsah knihy vychádza zo základného presvedčenia autora, že výchovný systém zakladateľa rehoľných spoločenstiev saleziánov a saleziánok, sv. Jána Bosca, je nosný pre každú dobu a pre akékoľvek výchovné prostredie. J.Bosco tvrdil, že nie je možné vychovávať iba príkazmi a zákazmi. Hlavnou devízou vychovávateľa musí byť veľkorysosť a dôvera v dieťa (ktoré ale musí byť milované aktívnym činom, nielen citom), a tiež umenie stanoviť mu hranice. Zaujímavé sú najmä tipy pre rodičov, ako sa správať a vychovávať v konkrétnych situáciách. ( napomínanie..., schopnosti detí..., diaľkový ovládač..., násilie..., vzťah k peniazom..., zlé správanie..., lenivosť..., dôvera..., výbušnosť..., odpúšťanie..., 30 rád pre „zbrklých“ rodičov...atď.)

Gary Smalley a John Trent: POŽEHNANIE

Získanie, alebo absencia rodičovského súhlasu má na nás obrovský dopad. Každý z nás túži byť akceptovaný. To, čo sa odohráva v našom vzťahu s rodičmi, má veľký dopad na všetky naše súčasné i budúce vzťahy. Požehnávajme sa v rodine navzájom. V závere kniha ponúka sto príkladov z rodín, ktoré požehnávali svoje deti. Nechajte sa inšpirovať. Nech vo vašom živote vždy pravdivo zvonia slová: „Nech ťa žehná Pán a nech ťa chráni.“